kmoonwater88
kmoonwater88 kmoonwater88
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

You bought a magazine for $3.17 and six candy bars. You spent a total of $27.41. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

angelicf09
angelicf09 angelicf09
  • 01-02-2017
$8.08 is the cost of each candy bar
Answer Link
Billy54 Billy54
  • 01-02-2017

$27.41-$3.17=$24.24

$24.24/6=$4.04

 So $4.04 each candy bar
Answer Link

Otras preguntas

what are some interesting facts about the great sandy desert?
In a titration, 45.0 mL of KOH is neutralized by 75.0 mL of 0.30M HBr. How much KOH is in 1.0 liter of the KOH solution ?
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
What is the interquartile range of the data set below? Growth in feet of oak trees: 68,80,73,90,120,94,76,112,101,94,72(1) 22                (2) 28
A radio station transmits waves at a frequency of 120MHz an a speed of 300 million m/s. Calculate the wavelength.
algae do not cause disease or not
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
What happened to Mohenjo-Daro and Harappa? (They're two ancient cities in ancient India)
n^2+7n+15=5 show work please