ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

In order for a fat molecule to be saturated, it must have what characteristic?
Who is good at math because I need help asap I will mark as Brainliest
What is the energy of an object in motion
The average veterinarian makes near 80,000 per year based on your education and location you will be making 18% more than this amount how much money will you ma
Which of the following is an example of a rational motive? A. Liza buys the sneakers the rest of her team has. B. Taylor buys a fancy coat. C. Lin buys a bir
When did the first frog appear on Earth?
What was the purpose of the trials that took place in Europe Berg Germany from 1945 to 1949
_______ is often characterized by a focus on unique artistic visions rather than capturing the present moment. A. Neo-impressionism B. Realism C. Impr
Each trapezoid in the figure below is congruent to trapezoid ABDC. What is the perimeter of hexagon ACEFGH? 1)28 cm 2)32 cm 3)36 cm 4)64 cm
2 things the womens reform movement could have improved on. 2 things the womens reform moventment did well. 2 people who supported the movement with brief state