awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
Which cells undergo cell division? a. prokaryotic cells only b. eukaryotic cells only c. cancer cells only d. both prokaryotic and eukaryotic cells
given: quadrilateral ABCD with ∠A= ∠C and BD the bisector ∠ABC prove: DB bisects ∠ADC
A biome that contains a layer of permanently frozen soil, called permafrost, would be classified as A. taiga B. desert C. tundra D. savannah E. temperate decidu
How do enzymes help to carry out biochemical reactions? A. By decreasing the energy of the reactants B. By increasing the activation energy of the reaction C. B
In the formula e = hf, if e is doubled and f is halved, what happens to the value of h?
How can i solve this f:d->R f(x)=x at power2/x-1
how do you figure out what is 1/4 of 10.