korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

In "The Bat-Poet," what does the little brown bat learn? A. Writing is all about satisfying oneself, not connecting with an audience. B. Being creative is somet
Why were Italian city-states so economically prosperous? A. They produced a lot of gold. B. They imported more goods than they exported. C. They were important
A Florida factory produces fishing reels at a rate of 800 per day, every day. In April, they are forced to cut their production by 1/5 due to an aluminum shorta
please help (-8) ^{-4}
Which of these fields was the “Lost Generation” associated with? music movies literature science
A Florida factory produces fishing reels at a rate of 800 per day, every day. In April, they are forced to cut their production by 1/5 due to an aluminum shorta
Anyone who answers this correctly I will answer all your questions you have and give you a lot of extra points.......The ratio of the number of male lions to fe
what is the result? ∫([1/x].dx/x^3) D=[1/2, 1]
Why might some people not have believed Galileo's discoveries?
as the wavelength of A wave in a uniform medium increases, its speed will what?