hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

Factor linear expressions 17x+34
what is the area of this shape
What was the outcome of the First Crusade?
Which is the best definition of metaphor? A. a figure of speech that makes a comparison using the words like or as; for example, "I'm as hungry as a horse" B
If Tim had lunch at $50.50 and he gave a 20% tip, how much did he spend?
Can someone PLEASE help? i need this done!The two-way table shows the number of ninth and tenth graders who prefer going to sporting events or going to the movi
Which of the following is the best example of a valid hypothesis? A People should eat vegetables.
What's 97.3 divided by 35
Why did leader not want matty to deliver the message that the village would close
In a sample with m = 40 and s = 8, what is the z-score corresponding to x = 38?