longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this problem from the student journal book, Math I . I dont know how to answer this. |x-7|=c
Explain why connecting words are important in writing.
What is eleven p.m plus six hours
X=2 X=5 X=2, x=5 No solution
3/38-3/7 2+1/35 3/56+3/2
In “To Build a Fire,” the man’s overconfidence in his abilities has gotten him into a situation that he cannot ultimately control. What is this an example of?
What would the coordinates of the new image be? (View Picture)
When your governor took office, 100,000 children in your state were eligible for Medicaid and 200,000 children were not. Now, thanks to a large expansion in Med
16. Which excretory organ helps to control the water potential of the tissue fluids? (a) Kidneys (b) Skin (c) Liver (a) Lungs (e) Ovary
Match the terms to their definition. 1 civilization 2. Cuneiform 3. Migration HELLLP HELLLP MEEEE PLEASE