Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

a^2 b^2 c^2 for a =2, b and c=4
14.849 rounded to the nearest hundredth is
Which reading strategy requires you to stop and think about your own thinking?A. MetacognitionB. Summarizing C. Making connections D. Seeing a text structure​
Historians are experts who … a. Examine objects of the past that they have dug up. b. Study natural feature of the earth such as landforms. c. Study the develop
2. A psychologist wants to know if the ability to learn a foreign language is impacted more by nature or nurture. She wants to understand if the ability to lear
PLEASE HELP ASAP THANK YOU!
write the next four terms of given ap 1/6 , 1/3, 1/2​
Do you have some material otherwise known as you resource at home including Poster board construction paper markers and colored pencils. You want to earn some e
what is the diameter​
a different class has 285 students, and 51.2% of them are men. how many men are in the class?​