vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

the population of foxville is about 12×10/3 people which is another way to write this number
an isotope of sulfur has an atomic mass or 32 amu. how many neutrons does it have?
How many g of nacl do need to make 1.00L of 2.5% w/v solution of nacl in water?
The field of geography having to do with map making is called: A. Category B. Geology C. Botany D. Physiology
If y = 7x – 5, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? (5 points) {(–5, 0), (9, 2),
Which BEST describes a result of the Supreme Court's decision in the Dred Scott case? A) A slave had the right to sue for freedom in a federal court. B) A sla
For work to be done on the object the object has to
what is 37/50 as a percent
explain why conductors and insulators are both required to construct the electrical wiring in your home
No es un ingrediente de la paella