sofiagonzalez32 sofiagonzalez32
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A gallon of moo milk cost 5.12 what is the price in dollars of an 8 ounce glass if moo milk there are 128 ounces in a gallon

Respuesta :

autumnwhite682 autumnwhite682
  • 03-02-2018
$0.32, divide 128 by 5.12 to see how much to charge by an ounce which is .04 multiply by how many ounces are in the glass (.04*8) which it 0.32
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about the sine, cosine, and tangent ratios is not correct? A: The sine and cosine both use the hypotenuse length as the denomi
walls built to hold water back are called1 levees2 wetlands3 deltas 4 dunes​
In which type of economy would prices be set by the government? A. mixed economy B. market economy C. command economy D. traditional economy
What are the main causes of WW1
Can someone help me please :( read the paragraph and answer the question any help is needed
-18x + 5y= 7 -9x – 3y = -24
Assess It! Question #3: Which two elements are mainly found in the inner and outer core? A. Fe and Ni B. Fe and Si C. Ni and Si D. Ni and C
In Of Mice and Men, how is Lennie Small curious?
A real estate agent earns 2.4% on the sale of a house priced at $89,950. How much did she make in commission?
Solve 12 x 103 = ________. Use how the placement of the decimal point changes when multiplied by a power of ten to help you.