johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Plzzz help it’s Spanish and I’m confused on it
What number is halfway between 0.36 and 0.48 on a number line?
Define the theory of plate tectonics.
A company issues the following bonds on June 1, 2002. Series A (counts as two) Series B $50 million BBB June 1, 2030 June 1, 2008 100 Par Value Rating Maturity
Need help a b c d please
A laboratory experiment produces a double-slit interference pattern on a screen. The point on the screen marked with a white dot (on a DARK fringe this time) is
Click on the prepositional phrase in the sentence that works as an adjective phrase. A.The pigs B.and chickens C.near the barn D.over the trees
PLEASE HELPPPPPP. HAS TO HAVE AN EXPLANATION.
explain the term information security?​
Which of the following explains the role of fungi and slime molds as pictured in the rainforest food web shown below? Diagram for a rainforest food web. The foo