mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Please give me correct answer and fast answer it if know answer only
Brad wants to open a new savings account. He finds one that returns 3% on his investment each year. Question 1 Assign a variable to each of the following płeces
What is the meaning of the phrases “wake your spirit” and “The gates of liberty are open”? from the revolution 2.0
There was little money to run the government because the national government did not____. A) Set up an national trade policy B) Collect the taxes it was entitl
Please answer this in two minutes
the length of diagonal of a rectangular field is 23.7 m and one of its sides is 18.8 m. find the perimeter of the field.​
The Yamasee and Creek peoples A formed an alliance with the Iroquois Confederacy, which had declared war against New York colonists B were involved in trading s
What the answer now fast correct
The dimension of a room has 5.31m by 7.6m. Find the limits of accuracy for the area of the room​
Simplify the expression using the order of operations. 2[16-5⋅2]÷4