alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

All of the following are true about Latinos’ experiences in World War II EXCEPT (A) unlike African Americans, Latinos fought in integrated units (B) Latino you
How many magnesium ions are present in 5.36 x 10-4 mol of magnesium iodide?
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
Write equation in function form 2x+2y=8 and 6x-3y=12
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
what are some fun facts on animal and plant cells.
What is a scale on a map?
Write equation in function form 4x+y=10
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
how do you solve m/9 divided by mn squared / 3