Emmad2985 Emmad2985
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 7 bags of bananas for $48.51. How much would it cost if you were to buy 5 bags

Respuesta :

kritter1
kritter1 kritter1
  • 03-10-2017
Find out the cost of 1 bag of bananas and multiply that by 5. 

48.51/7= $6.93 per bag 

6.93 x 5 = $34.65 for 5 bags 

Hope I helped :) 
Answer Link

Otras preguntas

How did the civil service test reflect Confucian principles?
i am in 8th grade k12 science pls help What is happening to the energy symbols on the iron block as it is cooled?
What is the sale price of a rowboat originally priced at $90? If it's marked down 70%
What were concerns surrounding the U.S constitution?
Х Which of the following helped spread ideas during the Renaissance?​
EQUATIONS y = x2 – 1 Domain: Range: Function?
2. Your firm is considering two one-year loan options for a $500,000 loan. The first carries fees of 2% of the loan amount and charges interest of 4% of the loa
Write an algebraic expression for the word phrase below. twelve more than m machines
Calculate m∠CBD and m∠ABC, what is the value of x? Enter your answer in the box.
1 Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Who established the social learning theory? established the social learning theory, also called