peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

pLsSsSs HELPpPPPp THIS IS SO CONFUSING!!!!
please help my math grade needs help
Using synthetic division, what is the quotient (2x3 − 3x − 10) ÷ (x − 2)?
When Harley-Davidson adapted some of its motorcycles with features such as smaller hand grips, lower seats, and an easier-to-pull clutch lever, it was attemptin
please help!!! Which statement about William Carlos Williams' poem The Red Wheelbarrow is true? O It is not about a wheelbarrow at all. O It is written for farm
Translate: soy sabrina y he decidido escribirte desde aquí porque estoy muy interesada en tu sitio web.
The mass after a physical change, such as ice melting into water, stays the same a. -true b. -false.
4 Which one causes global warming A. carbon dioxide B. helium C. nitrogen D. oxygen
In a condition called megorexia, the steroid abuser sees their body as.
A dozen cupcakes cost $36. What is the rate, and the unit rate?