ericawilliams2owufoc
ericawilliams2owufoc ericawilliams2owufoc
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Gina decided to order some clothes from a catalogue. She ordered 3 pairs of jeans at $39 each, 4 T-shirts at $15 each, and 2 skirts at $27 each. What was her total bill?

A. $117
B. $177
C. $192
D. $231

Respuesta :

riley687
riley687 riley687
  • 02-10-2017
231 because if you multiply all of them by how much they are, then add them together, then you get 231. 
I hope that this helps!
Answer Link
hblack112
hblack112 hblack112
  • 27-06-2018
D. $231 -- Hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression when p = 9.3 and q = –2.1. p – 3q a. 15.6 b. 3.0 c. –13.2 d. –15.6
which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4
What did the Dutch name their settlement located on Manhattan Island?
By 1500, what was the dominant religion in West Africa?
the median of 10,31,36,36,38,42,47,48,49,52
A reason why slavery developed in the American colonies was
What equals 168 in multiplication
What's the difference between simile and metaphor?
the product of a number w and 737
8 (40+7) = ( 8. ) + (8 7