joli2020
joli2020
03-08-2017
Mathematics
contestada
Please explain your answer
Respuesta :
texaschic101
texaschic101
03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz
Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560
michaelray560
03-08-2017
The answer is C
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 37+ )
Otras preguntas
write the single expression in index form 2²×2⁴×2³
help theres a time limit
when you become 15 years, you will be a youth who can comtribute for the development of the society. write a couple of paragraphs mentioning how you will contri
pls help me! (20 ponits) also the question is in the image.
What is the answer and work for -4-(1-3)-(-4)^2
Highlight the verb(s). The dancers imitate Kermit the Frog's groovy moves. Submit answer Report a problem
What do you do if you have a question about a privacy issue or would like to report a privacy violation
PLZ HELP FAST!!! WILL MARK THE BRAINLIEST -Which of the following is an equivalent form of the compound inequality −33 > −3x − 6 ≥ −6? A) −3x − 6 > −33 an
A microbiologist measures the speed of a swimming bacterium. The 2bacterium covers a distance of 6.82 microns in 3.5 seconds. The biologist wished to compare th
Liza is creating a circular mirror using pie-shaped pieces of glass, as shown below. How much wall space will the entire mirror cover? Use 3.14 for Pi and round