giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Are the expressions –0.5(3x + 5) and –1.5x + 2.5 equivalent? Explain why or why not.
Be sure to label your answer.
Chang knows one side of a triangle is 13 cm. Which set of two sides is possible for the lengths of the other two sides of this triangle?
the water was pumped out of a backyard pond. what is the domain of this graph
Which is the volume of a cube if each side measures 1 foot Answers A . 3square feet B . 1square foot C . 3cubic feet D . 1 cubic foot
Animal behavior researchers often refer to an activity associated with punishment or reward as a/an
The graph below shows the height of a tunnel f(x), in feet, depending on the distance from one side of the tunnel x, in feet: Graph of quadratic function f of x
The best safety feature for preventing whip flash is the airbag ?
The condition of “capture” refers to the extreme closeness that can occur between what two entities?
Which of the following was a contributing factor in economic crisis of 2008