javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

what is not a solution of -4 < x
Geometry help anyone!!
When does Nausicaa become enamored with Odysseus?
6. what is the value of x
What volume (in L) of a 6.84 M. sodium bromide (NaBr) solution would be needed to make 588 mL of a 1.84 M solution by dilution?
what technological advances made world war 1 different from past wars?
What is a synonym for forbidding A. Pleasant B. Comical C. Serious D. Disagreeable
Which of the following was a factor in the economic recession that followed revolutionary war
In 2016, the top 1 percent of taxpayers accounted for more income taxes paid than the bottom 90 percent combined. The top 1 percent of taxpayers paid roughly $5
Special-purpose districts are run by members of a(n) Options- 1.Appointed board 2.elected board 3.mayoral committee 4.city council Please answer!!!!