HELPME1123 HELPME1123
  • 02-05-2017
  • Mathematics
contestada

Shawn had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost

Respuesta :

bfranklin1
bfranklin1 bfranklin1
  • 02-05-2017

They cost two dollars each.

Answer Link
logie8
logie8 logie8
  • 02-05-2017
that is correct the answer is $2, because if you take the amount of money you had at first and subtract it from the money you had after you got the books you will have $12. Then you divide $12 by 6 because you bought 6 notebooks that gives you 2. So that means each notebook is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Why is RNA necessary to act as messenger?
A 1 digit number and a 3 digit number have a sum of 205.  The same two number have a difference of 195, a product of 1,000 and a quotient of 40.  What are the t
What are two different ways to describe and label the layers of the Earth?
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
is it possible for a distance versus-time graph to be a vertical line?
.is a pot holder a conductor or a insulator
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
When was William Shakespeare born
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?
How is the numeral 35.012 written in words and why