Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

what is - 1/6 + (-7/4) this is 7th gradr math
Dustin is writing a report. In his outline he plans to include examples like this, to support his main points. Which main point is BEST supported by this exampl
What process combines lighter elements to produce heavier elements, and occurs in the core of the Sun and other stars, producing ultraviolet and visible light?
Which on contains a sentence fragment? A. The children ran in every direction. They were glad to be outside. B. The children ran in every​ direction, glad to b
PLEASE HELP! 1. The following formula relates the quantities temperature in Celsius (C) and temperature in kelvins (K). C = K − 273.15 (a) Write two other rela
I really need this right now i just cant understand
please help me on this one and tell me why ? thank you
(4x+2)(3x-7) solve for x
I need this to be answered PLEASE!!!
What is the opposite of 4