Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 lb of peanuts costs $8.00 how much would 3 lb cost?

Respuesta :

EdgyEd EdgyEd
  • 02-03-2017
You would need to find the value of one pound and multiply it times 3. in this case the value is 1.6 dollars. So 1.6 times 3 is equal to 4.8
Answer Link
A01
A01 A01
  • 02-03-2017
probably it will cost $6.00
Answer Link

Otras preguntas

#10. Find the lateral surface area of the figure discussed in problem 9.#9. Find the volume of a right solid whose height is 2 feet. Dimensions are in feet. (It
I inserted a picture of the question answer choices E. 15 F.x
3. What is the slope of the line that passes through the points (2,-5) and (-4, -1)? Give your answer as a fraction in simplest form.
QUESTION 16What is the empirical formula that corresponds to a compound that contains 57.69% C, 11.54% H, and 30.77% O by mass?O C5H1202O C2.5H6OC3H1202O C58H12
In circle C with m BCD= 48°, find the angle measure of minor arc BD.DB
were would he be at in 6 seconds
The cost of a television set is $6980. After three years it depreciates by 6% per annum. if you want to sell this television what is it's value?
Solve the equation: 7+ 3(2x - 1) = (4x+8)
Solve the problem below, inputting your answer in decimal form.32 3/4 + 12 1/2
6.f(x) = 2x + 3x +1g(x)=7X - 2x+7XFind h(x) = f(x) - gix)A.h(x) = -7% -5€ -5x-1B.h --- 5 -- |318