AylanS214626 AylanS214626
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

You have $28 to buy 7 goldfish for your new fish tank. Write and solve an inequality that represents the prices you can pay per fish.

Respuesta :

AidelynP141173 AidelynP141173
  • 03-11-2022

If the price per each goldfish is p

The total cost of 7 goldfishes is 7p and it has to be less or equal to 28

The the inequality is:

7p <= 28

Solving for p:

7p <= 28

p <= 28/7 = 4

p <= 4

Answer:

You can pay up to $4 per each goldfish

Inequality: 7p <= 28

Answer Link

Otras preguntas

Who invented the spinning Jenny
Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
Attached earlobes is a recessive trait in humans. In the tree below, people with attached earlobes are shaded in. Which best describes the person labeled X in t
What is white blood cell?
You have a total coins for a total $12.05. You only have quarters and dimes. how many of each coin do you have
The Naturally Made Bath and Body store pays $500 a month for rent and utilities. The average cost for its products to be manufactured is about $3.00 an item. If
In an ideal topic sentence, what should the predicate contain?
Although Mary has been my best friend. We don’t see each other often. Run on, fragment error, or unnecessary semicolon. ( I believe it is a fragment error)
In PE class carol runs a distance of 1.17 miles in 9 minutes. At that rate how far does carol run in one minute
50 points! Can someone please explain to me what Trigonometry is?