SiriaY289690 SiriaY289690
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon. How much did he spend ongas? *

Respuesta :

MaziK49767 MaziK49767
  • 03-11-2022

Alan bought 36 gallons of gas for $2.05 per gallon.

total amount of gas = 36 gallons

Price of one gallon = $2.05

So, for the price of 36 gallons : Multiply the amount of 1 gallon with the the number of gallon

Price of 36 gallons = 36 x 2.05

Price of 36 gallons = $73.8

Alan spend an amount of $73.8 on the gas of 36 gallons

Answer : $73.8

Answer Link

Otras preguntas

Who invented cotton gin?
Respond with "YES" to show your teacher you agree to the following: You must earn a 70% or above on this task to earn a 2nd attempt on the original assessment.
What is the distance between the points (4, 5) and (4, -3)
When the Chick-fil-A is sus…
Fatima has made a planter box that is 2.5 feet long, 1.5 feet wide, and 2 feet high. She wants to know what volume of potting soil she needs to fill the box. Wh
Which statement best expresses the central idea of the text? A. People act kindly when they do good without receiving anything in return. B. Most people's act
a drop in temperature of 5 is like adding -5 to the temperature
An indentation in the snow caused by a fallen skier is called a _________. trademark binding camber sitzmark
what is the answer ????​
why do mr. murry, meg, and calvin tesser away from camazotz?