AlynaD599254 AlynaD599254
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

A 20-oz bottle of shampoo cost $2.90. A 12-oz bottle costs $1.35. Which is the better buy?

Respuesta :

AlyannaG17840 AlyannaG17840
  • 03-11-2022

The price of each ounce of shampoo for the 20-oz bottle is:

[tex]\frac{2.90}{20}=0.145.[/tex]

And the price of each ounce of shampoo for the 12-oz bottle is:

[tex]\frac{1.35}{12}=0.1125[/tex]

Answer: The 12-oz bottle is the best buy.

Answer Link

Otras preguntas

What type of cancer can aflatoxin cause? A. Colon B. Breast C. Liver D. Lung
Write 3 sentences about what happened while the British troops were IN Concord.
Which body can begin an impeachment process?A. the Senate B. the Supreme Court C. the State Department D. the House of Representatives​
To cross the river a swimmer chooses the direction minimizing the amount of time spent in the water. The swimmer swims at a constant speed of 2.00 m/s. The rive
Write: One sentence with prep.phrase One sentence with present. Participle phrase One sentence with the past. Participle phrase One sentence with infinitive ph
Which statement are true for the product of 0.3 and 0.3? Check all that apply​
When the wrong people are given jobs government jobs, this can happen.
Name given by your father(Suppose Rita Tamang) What is Genus and what is species??​
Please answer it’s urgent
what is a standard is a