tspice1 tspice1
  • 01-07-2022
  • Mathematics
contestada

If you drive 72 miles and use 6 gallons of gas, what is your rate

Respuesta :

reeeeeeeeeeeeeeee21 reeeeeeeeeeeeeeee21
  • 01-07-2022

Answer:

Well, it depends if you are asking the rate per gallon it would be 12 miles per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Find the equivalent expression. 3+2(2p+4t)
Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B
Artical for the frech and indian war
Algebra help please?
How has the Christian belief system influenced the culture of the areas where is practiced?
Show it in y=mx+b form please!
You walk east 720 feet to get from your house to class. After class, you walk southwest 1,044 feet to meet your friends for lunch. When walking the 756 feet bac
Toby is the proprietor a start up business. He wants both property and general liability insurance. Which insurance combines both these insurances? A. lawsuit
If the side length of square ABCD is four times the side length of square PQRS, which statement is true? A. The perimeter of square ABCD is 16 times the perimet
The scatter plot shows the relationship between the number of hours spent practicing piano per week and the number of pieces of music the student can play: