1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

The following statements about carbon dioxide are true EXCEPT a. It can be prepared by the action of acid on CaCO₃ b. It is used in fire extinguishers c. It d
What challenges did the californios face?
do you know how to say my in Spanish?
What is the value of x in 15x-10= 20
Wages. JoAnn works in the publicity office at the state university. She is paid $10 an hour for the first 35 hours she works each week and $15 an hour for every
why did  the volcano explode
What is the size and shape of a super volcano?
what are some reasons for limiting authority
I need a Amazon tribe name please! Need for Monday
Which of the following is equivalent to 3a + 4b – (–6a – 3b) ? A. 16ab B. –3a + b C. –3a + 7b D. 9a + b E. 9a + 7b