katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not an example of​ third-degree price​ discrimination? A. Reservation pricing for each consumer. B. Discounted movie tickets for senio
The figure below shows a triangular prism that Tasha is using for a science experiment. Tasha's Prism - - 5 cm 12 cm 6 cm What is the volume of Tasha's prism? 2
discuss the following ways of adapting to the challenges of the business environments:Lobbying​
The Federal government allows a tax advantage for A. Low income families with children B. For childcare expenses C. For each child in a family D. All of
help? what do i choose
8.2073 Set C Q.No. 5 Rewrite these sentencesappropriate relative clause in the spaces given.a. The children could not wait to get back to Namche,At last the con
first person to discover football​
Subtract the l.c.m 18,24 and 32 from 69​
explain how the RCL enhances the quality of reaching and learning? Explain five responsibilities​
help pls i think it could be either boy aghhhhhhhhhhhhhhh