aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

which fossil fuel is mainly used for heating and cooking?
write the ratio as a fraction in simplest form with whole numbers in the 3.5 to 4.2
identify whether the clause below is a main clause or a subordinate clause. after the war ended a. main b. subordinate
Solve the inequality 5(3-x) -4(2-3x)>2
Adams and his dad share the cost of a meal in the ratio of 2:3. Adams dad pays 52.20 what is the total cost of the meal
Si a Es divisor de b.es posible que b sea divisor de a
in this article, gary lautens uses satire to make a point about hockey. what is the author’s real message?
what is the slope of the line with equation 4x-2y=4
7.5% of what is 7.38?
taking megadoses of vitamins a. is better than trying to get vitamins from food. b. is a good way to get needed vitamins. c. is unsafe and not recommended. d. c