schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

Do you agree that the family remains to be the basic unit of society? Why or why not? What does it mean for a family to be a basic unit of society? Do you think
Calculate the root mean square velocity of I2(g) at 373 K.
6 numbers that have a median of 8 a mean of 9 and a range of 13?
In (x, y), if x is _____________, then (x, y) lies either in the 2nd quadrant or in the 3rd quadrant.
Tina's application for graduate school was ranked 54 out of 300 applications. Her twin sister's application to a different graduate school was ranked 23 out of
When does crossing over occur? A. Before Meiosis B. Meiosis 2 C. Meiosis 1 D. After Meiosis
which one among the elements is a trace ?
The TCP\IP protocol was invented by who
The radius of a circle is 7 metres. What is the length of a 135° arc?
Q3, A ball of mass 5.0 kg moving with a Velocity of 10.0 ms collides with a 15.0 kg ball moves with a Velocity of 4 ms! If both balls Stick together after Colli