tessamathhelp3031 tessamathhelp3031
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

Gretta is having a birthday party and is buying pizza for everyone. She buys 32 pizza for 8. 00 dollars. What is the unit rate?

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

.25 cents a pizza

Step-by-step explanation:

divide the 8 dollars by 32 to get 25 cents for the unit price

Answer Link

Otras preguntas

What was the main idea of Kwame Nkrumah 1961 speech
Even though she needed one, Isabel didn't want to buy a new couch because she was thrifty. An antonym for the word thrifty is generous. What does the word thrif
Write a one to two paragraph response telling someone how you know that air is matter. Use the evidence from the video and what you are doing now to support yo
Which technology most directly led to the end of the open range?
Find the area of the parallelogram. Round to the nearest hundredth if necessary. Area ≈ ft²
If there are 680 calories in 8 oz of ground beef, how many calories are in 3 oz of ground beef? Show work.
what % of the area is shaded
Read this line from "Empire State Building." I wake to taxi alarms. I am a 102-stop elevator ride to heaven. Which two facts help the reader connect the poem's
(worth lots of points) Part E You can also graph the functions to compare them. Go to your math tools and open the Graph tool to graph the two linear functions.
Solve −5x = 30. 1) 35 2) 6 3) −6 4) 25