antonioveguar964 antonioveguar964
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Anya buys some avocados that cost $1.50 each. What is the total cost of her
purchase?
O A. = 1.5+ c
O B. n=1.50
C. c = 1.5n
D. C=n divide 1.5

Respuesta :

antineromakayla2020 antineromakayla2020
  • 01-03-2022
Answer C
Because it says $1.50 EACH so to get the answer you’ll need to multiply $1.50 with each avocado she buys to get the total cost
Answer Link

Otras preguntas

The function f(x) = –x2 – 4x + 5 is shown on the graph. On a coordinate plane, a parabola opens down. It goes through (negative 5, 0), has a vertex at (negative
4. essay on first day of school with proper nouns nd common nouns​
I don’t get this question Simplify 4.5:9.9:8.1 Please help
At the end of 2​ years, P dollars invested at an interest rate r compounded annually increases to an​ amount, A​ dollars, given by the following formula. Upper
Slippery Slopes promised to arrange for a licensed California contractor to "work with" Water Slides Designs on the construction; Slippery Slopes also assured i
Determine if the following scenarios are mutually exclusive or overlapping. Explain your reasoning.1. You are taking a multiple choice test. Event A is you choo
How do the data in figure 1 extend the information in Jackson’s article
umm.. i fr don’t know how to do this … help pls
what are differences between Ram and Rom?​
the difference between cow stomach and human stomach​