im2timescoolerthanu im2timescoolerthanu
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 04-02-2022

Answer:

10 cents.

Step-by-step explanation:

A dollar consists of 100 cents, if there are 10 sticks of gum we just have to divide 100 by 10 which gives us 10.

Hope this helps!

Answer Link
lijahdye0351
lijahdye0351 lijahdye0351
  • 04-02-2022

Answer:

.10 cents per stick of gum

Step-by-step explanation:

1.00 ÷ .10

brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Does every point lie in a quadrant?
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
How did scientists discover the common structure of cells?
you measure or observe two events to occur at the same time one nearby and one further away. Which one did you actually see first?
What are the 3 features of a typical seigneurie
Which of the following statements is true concerning LUCA? (1) LUCA was a cell. (2) All life on Earth evolved from LUCA. (3) LUCA probably existed probably arou
which seismic wave moves through earth at the fastest speed?
How do scientists use seismic waves to determine the interior structure of Earth?
which factor made the most difference in how agriculture affected the economies of the colonies?