aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these human actions has the greatest influence on the quality of air? A. building houses B. driving cars C. creating dams D. littering
In progressive tax rate system , the taxes rates are retroactive back to $1. True or False ?
which of the following is the equation of the line that goes through the point (-4,-1) and has a slope of -3?
Which of these is one right guaranteed by the AHA's Patient Bill of Rights? O A. The right to privacy during consultation and treatment O B. The right to treatm
Identify the predicate in the following sentence - We are all happy to be safe. * (Please Explain)
A bag contains 8 blue coins and 7 red coins A coin is removed at random what is the probability that the coin removed is blue
What is the surface area of a cone?
- A restrictive policy is very A- detailed B- liberal C- old fashion D- limiting
Please hurry! What is the volume of a triangular prism with length of base 8m, height of base 6m and height of prism 16m?
1. What is communication? How does it relate to parenting?