eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

From the equations 7a = 4 and 7a + 4b = 12, one can conclude that b is? Please explain the work behind the solution
Two ships leave whittier, Ak at 7 AM. The first ship sails towards Valdez on a 54° course at a constant rate of 36 mi/h. The second ship sails towards Knight is
What is the first 30 numbers of pi?Last one Promise!
How do you solve x²-10x+9=0 by completing the square?
What is significant about Gatsby keeping watch over Daisy at the end of the chapter? In the Great Gatsby
Why were the steel plow in the mechanical Reaper important inventions?
What is x+y+4x-3x+2y+ 3y
find the sum of 3b/b+2 and 12/b+2 and express it in simplest form
a bicycle wheel travels about 82 inches in 1 full rotation. What is the diameter of the wheel, to the nearest inch? (use 3.14 for pi)
The school concert raised $1360 from the sale of 400 tickets. If adult tickets cost $5 and student tickets $3, how many student tickets were sold?How many stude