Puggiesarecute2007
Puggiesarecute2007 Puggiesarecute2007
  • 03-01-2022
  • Mathematics
contestada

Dani's estimate for the cost of tiling her bathroom floor is $50 plus $3 per square foot. Write a linear equation showing the total cost.

Danis estimate for the cost of tiling her bathroom floor is 50 plus 3 per square foot Write a linear equation showing the total cost class=

Respuesta :

amal2002864
amal2002864 amal2002864
  • 03-01-2022
Let x represent the number of square ft. which needs to be tiled up and y represent the cost of tiling them

then $50 is the basic cost then y can be written as

y = 50 + 3x

which is straight line of slope 3 and y intercept 50
Answer Link

Otras preguntas

Ethan's taxable income is $87,525. Use this tax schedule to calculate the total amount he owes in taxes. $10,425.75 $18,617.75 $26,123.75
At the supermarket a 7.5-pound bag of beans costs $4.80. What is the cost per ounce of the beans?
20 pointsplease helpin return brainliest and special thanks
3 forces that you exert when riding a bike
Which of the following countries had the longest civil war? A) Angola B) Liberia C) Democratic Republic of Congo D) Ethiopia
Which sentence best summarizes the following excerpt from the Chinese Exclusion Act, which Congress passed in 1882?
What geographic feature limited the northward expansion of the Maurya and Gupta empires? A. Ganges River B. Himalayas C. Thar Desert D. Deccan Plateau
Perform 1001-1011  binary number system
Based on your reading of the text, about one in _____ american adults has a drinking problem.
The level of protein structure that describes all aspects of the three-dimensional folding of a polypeptide is referred to as