jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

How many grams are in 88.1 moles of Mg
What is vice presidential role in running on a ticket?
an asian sculpture creates an image of the buddha for the local temple.the artists primary responsibility is to
What kind of complement is the underlined word? September is the ninth month of the year. A. direct object B. predicate nominative C. indirect object
each shape is 1 whole. write a fraction greater than 1 for the parts that are shaded
How many grams are in 88.1 moles of Mg
__________ is a short-term risk associated with tobacco use. a. Yellow teeth b. Coughing c. Aging of the skin d. All of the above
Analysis may deal with concrete or abstract subjects. a. True b. False
Today more and more Americans are seeking medical advice not face-to-face visits with doctors but from a. the Internet c. radio b. television d. the newspap
If a = 2, b = 3, and c = 1, what is the value of a + b + c? 6 2 0 4 6