faythr2 faythr2
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

coffee cost 18.96 for 3 pounds what is the cost per pound of c offee

Respuesta :

deniciasookraj2007
deniciasookraj2007 deniciasookraj2007
  • 03-12-2021

Answer:

$18.96 ÷ 3 pounds = 6.32 per coffee

Answer Link

Otras preguntas

What was the Virginia House of Burgesses? A. The most prosperous trading house in the new settlement of Jamestown B. The first representative body i
Good evening, my fellow citizens. This Government, as promised, has maintained the closest surveillance of the Soviet military build-up on the island of Cuba. W
In a works cited entry, the author's last name is written first. a. True b. False
What is the wavelength of a 2.50-kilohertz sound wave traveling at 326 meters per second through air? (1) 0.130 m (3) 7.67 m (2) 1.30 m (4) 130. m
Guy and Jim work at a furniture store. Guy is paid $185 per week plus 3% of his total sales in dollars, x, which can be represented by g(x) = 185 + 0.03x. Jim i
On the set of axes, draw the graph of the equation y = -(3/4)x + 3.
When the image of a distant object is brought into focus in front of a person's retina, the defect is called a. farsightedness. b. nearsightedness. c. chroma
Determine the total charge of the boron nucleus.
What word best describes the relationship between Buck and John Thornton? a. Trust b. Love c. Attachment d. Friendship
what is the perimeter or the parallelogram?