aagular28 aagular28
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

Bob payed $5.60 for 0.8 lb of fresh peaches.
How much would 3.25 lb of peaches cost?

Respuesta :

murphy512 murphy512
  • 03-12-2021

Answer:

$22.75

Step-by-step explanation:

first you want to put money over pounds giving you 5.6/0.8 now u divide to get the rate (7).

Now since you know that you got the rate you want to times 3.25 by 7 (22.75)

Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of x. X 55° 80 X = [ ? ] Round to the nearest tenth.
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!
math algebra class 9​
Why did Michelangelo Merisi da Caravaggio often paint religious scenes? A. He felt compelled to inspire people to join the Catholic faith. B. The Catholic Chu
7. A hypothesis needs to be written in a specific format. a. It should show the relationship between the ___________ and the ____________. b. It should be writ
HELP FAST 10 POINTS which statement is strongly supported by the graph below.
please help me on the question​
Find all of the roots of the equation. - X4 - 6x2 + 8 = 0 a. +1,2 b. +1, +2 C. 1, +2 d. 1,2
What factors determine urban land use
Faites un petit memo des choses a ne pas oublier. Utilisez de, d' , du, de la, de l' ou des.