gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

PLSSSS HELP IT'S DUE TODAY!! Use the timeline below to answer the following question. Image of a timeline with six entries. The first entry is labeled 1000 BCE,
How did the Puritans influence colonial life in New England?
Find the y-intercept of the graph. Now you can practice finding the y- intercept. Here's the first one. Enter the correct answer. 000 DONE Clear all OOO -8 -6 -
modern helps to convert analog signal into digital and vice verse. true of false​
In the stratosphere, ozone interacts with ultraviolet (UV) rays from the Sun. Ozone particles, once struck with UV rays, gain energy. How does this fact play a
What is produced on the top of a pool of water by the mutual attraction between water molecules? surfactant surface tension a much smaller volume a much higher
11+x=-7 im using the wall thing with the line though the =. ​
ayuda gente akdkskjdnans
Help me please!Someone
In what country did peasants still have to provide free labor, such as repairing roads and bridges?