brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

what is the kingdom and phylum of a euglena protest?
what does etymology study?
Why were people from Africa brought to Georgia?
China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
What is 0.05 percent of 6.5?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
What were some events/things that caused the Great Depression?
Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
Please I have the answers I just want to double check them and Solvekey: B=42  A=93  N=29  X=361. (b-7)(2b-7)2. (4a-4)(5a-7)3. (5n-6)(4n+7)4. (2n=8)(8n+3)5. (6x