We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

How does the business environment and technological innovation in the modern United States resemble the United States during the late 1800s and early 1900s?
Who partnered with President Roosevelt in pushing the new deal programs?
According to Tuesday's lesson: Literary and Dramatic Terms to Know, what is the general term for a difference between expectation and outcome? A Aside B Charact
What is the recommended daily amount of protein
Is the following conditional true? If an integer is divisible by 9, then its digits add up to 9. yes no
How did the Weimar Republic fail
Archie is working on an assignment for class that involves writing a five paragraph essay to investigate an idea and express his position on something, though h
What is the equation of a line that passes through (-5,3) and (2,-4) write the equation in point intercept form
explain why the triangles are similar then find out the distance represented by x​
Simplify (16y to the power of 8)3/4