clairedarling221 clairedarling221
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

what store is offering the best sale
8 for $6
10 for $10
2 for $3
0.80 cents each

Respuesta :

fayecjerome
fayecjerome fayecjerome
  • 03-11-2021

Answer:

2 for 3

Step-by-step explanation:

8÷6=$1.33

10÷10=$1.00

2÷3=$0.66

.80

2 for $3 is less than the rest therefore it is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

which was the first hydropower situation of Nepal?​
Find the unknown sides of the triangle
What is the equation of the line that passes through the point (5,-2) and has a slope of 6/5? Answer: Submit Answer attempt 1 out of
In a circus performance, a monkey is strapped to a sled and both are given an initial speed of 3.0 m/s up a 22.0° inclined track. The combined mass of monkey an
find the midpoint of the line joining the points P(7, 7) and (3, 5)​
25^2/5 using the root symbol
sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
What conclusion can be drawn from this table? People can calculate caloric output from the foods they eat. People can critique the quality of nutrients they con
Pa help naman Po pag gawa ng spoken poetry tungkol sa online class salamat po
upon landing, a rightward-moving airplane accelerates from 72m/s to 8m/s in 5.3 s. Determine the magnitude kf the average acceleration of the airplane in m/s/s.