Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

What Role Does the Sun Play in Producing Winds And Ocean Currents
how to i do 7/16÷(31/2÷1/2)
Is 5/7 greater than 4/6
There are 23 tables in the library. Each table has 4 chairs. Third grader fill the chairs at 3 tables. Fourth graders fill the chairs at 6 tables. The rest of t
which point is in the solution set to the system of inequalities: y>2x-1 and y<1/2x+5
Failure to incorporate _______ can easily lead to _______. Would the answer be: citations, plagiarism?
Aiden wrote a riddle: Five less than 1/5 times a number is same as the sum of the number and 1/3. Find the number
The Earth has four main seasons: winter, spring, summer, and fall. Which of the following is a cause of seasonal changes on Earth? The Earth rotates. The
how do i find the angles on a kite?
This natural landmark was created by the natural forces of erosion. What is its correct name and location?