aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Interphase, Description of what happens
Choose if the quantity indicated is a vector or a scalar. Quantity: the number of coins in a piggy bank Type of quantity:
What is the slope of the line represented by the equation y=4/5x-3?
What basic rights are protected by the first amendment?
The explorations of Francis Drake, James Cook, and George Vancouver gave what country a claim to Oregon?
A poem that is meant to be spoken out loud, or even snug A ballad B sonnet C genre D haiku
Server virtualization in windows server 2012 r2 is based on a module called the
NEEDs HELP AB ⊥ AC true or false idk i think it's false
The ultimate frisbee league (ufl) licenses its trademark to tank-skin apparel. under the license arrangement, tank-skin pays the ufl a $1 million initial licens
according to the third amendment, when can soldiers be quartered in citizens'homes against the citizens'wills?