aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

Gene s controls the sharpness of spines in a type of cactus. cactuses with the dominant allele, s, have sharp spines, whereas homozygous recessive ss cactuses h
What results if a fragment of a chromosome breaks off and then reattaches to the original chromosome at the same place but in the reverse direction?
Como sacar el 40% de 1/8
Why were americans unsure of how the government should handle bringing the south back into the union
How much of a discount do non chain retailers get on their products?
A bag contains 56 marbles ,some red ,some yellow ,some blue,there are half as many red as blue and eight more yellow than red .how many of each color are there?
What was the score of the golden state warriors game?
where does most metamorphism take place
Window cleaner is ammonia dissolved in water. this is an example of a A Solvent B Precipitate C Solution D Solute
AYE HELP ASAP PLZ!!!!!