pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Safrole was once used as a flavoring in root beer, until it was banned in 1960. what is the vapor pressure of a solution prepared by dissolving 0.75 mol of nonv
examination of the penis, testicles, vagina, and the mammary glands is performed during the ____ system of the systematic examination. A. urogenital B. gastroin
Find the value of x for which mlln
Have you seen your Uncle Gene, Sally? Is this a direct or indirect object?
Brice had 3 energy bars.he ate half of one.how many energy bars remained uneaten
why are odysseus and his men interested in the cyclops cave?
which inequality is equivalent to 14z-z > -3(z+1) a. 14 > -3z + 1 b. 13z > -3z + 1 c. 14 > -3z -3 d. 13z > -3z - 3
what does the supremacy clause ensure
You must receive an invitation in order to join Pinterest. True or False?
On his first three tests, Hiram got scores of 89, 95, and 90. His final test score brought his median score to 91.5. What was I final test score?