BaconArmy BaconArmy
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help. Brainliest for the best answer.

Please help Brainliest for the best answer class=

Respuesta :

AlgebraicAardvark
AlgebraicAardvark AlgebraicAardvark
  • 01-09-2021
To find the cost per day, you need to find the cost per razor and then divide that over the week that it lasts.

$6.30 / 10 razors = $0.63 per razor.

$0.63 / week = $0.63 / 7 days = $0.09 / day since 0.63/7 = 0.09
Answer Link

Otras preguntas

What is the numerator or denominator of 4/5
in an expression(8/9) squared (-81)+3/5dividedby-9/10
When was World War I?
How many minutes are in 36 hours?
How does transpiration play a  role in the water cycle ?
A child is standing across the street from his apartment . His mother is on their balcony . The angle of elevation between the child's eyes and his mothers eyes
Can u paraphrase the quote ”let things take their course”
Solving systems by elimination: 2x + 4y = -4 3x + 5y = -3 Please show me your work so I can do the rest myself. Thanks!
What is the numerator or denominator of 4/5
Trying to translate word problems. Five times the sum of 3 and twice some number is 70. what is the number?