zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression 10 + ( fraction 1 over 2 )4 ⋅ 48? 12 13 16 18
Albert was asked to list four decimals between 0.25 and 0.50. What are four decimals Albert may have written? Please help
Write down any five relation between family and community ?
Which of the following best describes the result of the Sepoy Rebellion? Question 9 options: The East India Company had to help out the British government durin
Need help I have been stuck on this for a while
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST Which of the following has a graph that does NOT intersect with the graph of y = x2 + 3? A. y = 2x – 5 B. y = −2x + 2 C.
Will Mark BRAINLIEST if you answer within 5 min
Why would many countries opt to sanction Russia? What does that do to the country?
How long was the war fought before the U.s got involved?
A ball of mass 200 g rolls along the ground at a speed of 5. 2 m/s. Calculate the kinetic energy of the ball. Give your answer to two significant figures.