medusahead
medusahead medusahead
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three bags of potatoes cost $4. How many bags can you buy for $16?


A.10
B.21
C.12
D.11

Respuesta :

caitlyndodson88
caitlyndodson88 caitlyndodson88
  • 04-05-2021
C. 12 because 4 divided by 16 is 4 then 4 times 3 is 12
Answer Link

Otras preguntas

Some restaurants display a glass bowl in which customers deposit their business cards, and a drawing is held once a week for a free lunch. Suppose you and your
I’m having trouble with dividing
why is government regulation important ?
The following question refers to “A Christmas Memory” by Truman Capote. Toward the end of the story, Buddy is separated from his friend. Why? A. He runs away
Which of the following are examples of organic carbon? Question 4 options: Lipids Carbon Dioxide Glucose Both A and C All of the above
why were the people of the Cherokee nation sent on the Trail of Tears?​
30 POINTS!!! How would I include transition words in an essay about my first vacation out of America? Plz give examples THANKS! :)
Who is Clarisse in Fahrenheit 451
What was one lasting affect of World War II on African Americans?
How do I get this answer