natalian23 natalian23
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs $0.80.
how many does he have

Respuesta :

Jordenthebest12345
Jordenthebest12345 Jordenthebest12345
  • 03-04-2021

Answer:

Mate, just divide...its that simple..

$14.40 divided by 0.80= 18

ANSWER: 18

Step-by-step explanation:

Answer Link
1123789
1123789 1123789
  • 03-04-2021

Answer:18

Step-by-step explanation: if you divide 14.40 by 0.80 you'll get the amount of grapefruits Carlo bought.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Which is an empirical formula? (1) P2 O5 (3) C2 H4(2) P4 O6 (4) C3 H6
What were the defining aspects of neoclassical art?
Why does the Harlem Renaissance hold such significance in US history despite its fading influence during the Great Depression?
What Happens If You Mix Ammonia And Hydrogen Peroxide?
Which is smaller 3 1/2 or 3 7/8
the central marketplace of an athenian city was called…? a) agora b) polis c) parthenon d) acropolis
How is the modern era different from the Middle Ages
Why has the power to regulate interstate commerce become such an important power of Congress?
At STP, fluorine is a gas and bromine is a liquid because, compared to fluorine, bromine has (1) stronger covalent bonds (2) stronger intermolecular forces (3)
What historical event helped to spark the Harlem Renaissance and how?